Wsparcie dla rodzica
Treść
Uzależnienie behawioralne
Uzależnienie behawioralne polega na niekontrolowanej potrzebie wykonania danego zachowania w celu rozładowania napięcia związanego z nałogiem, uniemożliwia to normalne funkcjonowanie człowieka. Osoba uzależniona przez większość czasu myśli o wykonaniu czynności związanej z uzależnieniem zaniedbując swoje m.in. obowiązki i życie towarzyskie wpływając destrukcyjnie na naukę, relacje z rodziną i przyjaciółmi.
Do uzależnień behawioralnych należą m.in. pracoholizm, zakupoholizm, nałogowe korzystanie z internetu, komputera, tabletu i telefonu.
Obecnie największym zagrożeniem dla dzieci i młodzieży jest uzależnienie „od ekranów”. Jest to uzależnienie ukryte i ciężej je wykryć niż np. alkoholizm i hazardzizm m.in. dlatego, że korzystanie z telefonu jest społecznie akceptowalne. Najważniejsze sygnały mogące świadczyć o tym, że dziecko jest w uzależnieniu od smartfona to: ciągła potrzeba korzystania z telefonu (sprawdzanie wiadomości, social mediów lub scrollowanie); wydłużanie czasu użytkowania; w sytuacji pozbawienia dziecka możliwości korzystania z telefonu można zaobserwować silne wzburzenie lub cierpienie; pojawia się również destrukcyjny wpływ użytkowania telefonu na obowiązki i relacje społeczne.
Korzystanie z telefonu niekorzystnie wpływa na rozwój dziecka. Młody człowiek do 3 roku życia nie powinien mieć styczności z ekranami. Badania pokazują, że ekspozycja na ekrany przed 3 rokiem życia znacząco ogranicza zasób słów, niekorzystnie wpływa na rozwój intelektualny i możliwości skupienia uwagi.
By korzystanie dziecka z internetu było bardziej bezpieczne można skorzystać z aplikacji umożliwiającej monitorowanie czas spędzany przez dziecko na telefonie i innych sprzętach multimedialnych, treści jakie przegląda i z jakich aplikacji korzysta.
Najważniejsze co rodzic może zrobić to rozmawiać z dzieckiem, dawać przykład - czyli nie siedzieć ciągle „z nosem” w telefonie oraz pokazywać w jaki inny sposób można spędzać wolny czas. Często ciągłe korzystanie z telefonu i komputera wynika z nudy i braku pomysłu na inne aktywności.
W sytuacji, gdy obawiasz się, że Twoje dziecko może być uzależnione skontaktuj się z psychologiem lub lekarzem psychiatrą.
------------------------------------------------------------------------------------------------
Bezpieczeństwo i zagrożenia dzieci w sieci - artykuły:
https://cyberprofilaktyka.pl/ pliki/2-jak-zapewnic-dzieciom- bezpieczenstwo-w-internecie- poradnik-dla-rodzicow.pdf
https://www. giganciprogramowania.edu.pl/ blog/bezpieczenstwo-dziecka-w- sieci-wskazowki-dla-rodzicow- i-dzieci
https://www.gov.pl/web/baza- wiedzy/bezpieczenstwo-twojego- dziecka---zagrozenia
------------------------------------------------------------------------------------------------
Depresja - choroba cywilizacyjna XXI wieku (ulotka)
Coraz więcej młodych osób doświadcza osamotnienia, niezrozumienia, nadmiernej krytyki - co może prowadzić do pogorszenia stanu zdrowia psychicznego (a także fizycznego!). Dzieci i młodzież coraz częściej zgłaszają myśli i próby samobójcze.
Jak pomóc dziecku?
Nie bądźmy obojętni na zgłaszane trudności przez nasze dzieci, AKTYWNIE słuchajmy tego co chcą nam powiedzieć. Pomóżmy im wyrazić emocje. Nie bagatelizujmy ich problemów.
Często młodzi ludzie nie radzą sobie z ilością obowiązków, zastanówmy się czy nie obciążyliśmy swoich dzieci zbyt wysokimi wymaganiami.
Słowa mają wielką moc!
Słowa wypowiedziane do dziecka mogą z nim zostać na całe życie. Krytykowanie dziecka za przeżywanie trudnych emocji tj. złość i smutek może powodować pojawienie się u niego poczucia winy, poczucie bycia „ciężarem”.
Gdy zauważysz, że u Twojego dziecka objawy przedstawione na ulotce utrzymują się dłużej niż 2 tygodnie (przez większą część trwania tego czasu) koniecznie zgłoś się do specjalisty w celu rozpoznania lub wykluczenia depresji!
Telefony wsparcia:
22 290 44 42
Telefon zaufania Fundacji „Twarze Depresji”
(Czynny we wtorki i środy od 9:00 do 11:00)
800 70 222
Całodobowa Linia Wsparcia
22 484 88 01
Antydepresyjny Telefon Zaufania
(Czynny od poniedziałku do środy od 15:00 do 20:00)
22 594 91 00
Antydepresyjny Telefon Forum Przeciwko Depresji
(Czynny w każdą środę i czwartek od 17:00 do 19:00)
116 111
Telefon Zaufania Dla Dzieci i Młodzieży
(Czynny codziennie od 12:00 do 22:00)
Lista stron internetowych poświęconych tematyce depresji:
https://stopdepresji.pl
https://forumprzeciwdepresji.pl
https://hh24.pl/objawy-depresji-dzieci/